Malowanie aluminium – na co zwrócić uwagę?

24 sierpnia 2021 By codeengineers

Malowanie aluminium – na co zwrócić uwagę?

Aluminium to materiał konstrukcyjny charakteryzujący się wysokimi własnościami wytrzymałościowymi i eksploatacyjnymi. Wyróżnia się także dużą odpornością na korozję, dlatego jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia szeregu elementów narażonych na oddziaływanie wilgoci. Zastosowanie aluminium do produkcji profilu okiennych, rynien czy stolarki drzwiowej pozwala na długi czas ich eksploatacji. Nie wymagają one zbyt częstej renowacji, jednak raz na kilka lat warto zadbać o odświeżenie wyglądu poszczególnych elementów przy pomocy farb do aluminium.

Malowanie podłoży z aluminium – na co zwrócić uwagę?

Wysokiej jakości farby do aluminium pozwalają na odnowienie warstwy ochronnej oraz przedłużenie jej żywotności. Niestety większość farb znajdujących się na rynku nie posiada dobrej przyczepności do podłoży wykonanych z aluminium, co przekłada się na jakość i trwałość tworzonych przy pomocy farb i lakierów powłok. Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć tego problemu jest odpowiednie przygotowanie aluminiowej powierzchni oraz nakładanie podkładu do aluminium, który pozwala znacznie podnieść przyczepność i żywotność malowanej powierzchni.

Przygotowanie powierzchni aluminium do malowania

Przeprowadzenie prac renowacyjnych elementów wykonanych z aluminium to proces, który wymaga zadbania o odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni. Odpowiednie przygotowanie powierzchni aluminium do malowania wymaga oceny stanu podłoża oraz oszacowania zakresu prac, które pozwolą na dobranie i zaplanowanie czynności przygotowawczych pozwalających na odnowienie warstwy ochronnej i przedłużenia jej żywotności. W zależności od stopnia degradacji danej powłoki stosowane są czynności, takie jak usuwanie zanieczyszczeń, rdzy i starego, łuszczącego się lakieru przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki kątowej. Następnie wykonywane jest matowienie, odpylenie, mycie i czyszczenie odsłoniętej powierzchni 1-2 procent roztworem wodnym amoniaku. Na tak przygotowaną powierzchnie zaleca się stosowanie podkładu do aluminium, który zapewni odpowiednią przyczepność i trwałość farby nakładanej przy zastosowaniu różnorodnych technik – wałkiem, pędzlem czy natryskowo.

Podkład do aluminium – czym powinien się charakteryzować?

Zadaniem podkładu do aluminium jest odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania oraz zwiększenie jego przyczepności. Pozwala to na zachowanie wysokiej trwałości powłoki i zapewnienie doskonałego krycia, co przekłada się zarówno na aspekt wizualny, jak i zabezpieczenie i wzmocnienie podłoża przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Wysokiej jakości podkład to aluminium to produkt, który zapewnia wysoką trwałość oraz doskonałe przyleganie produktu do metali nieżelaznych i innych farb antykorozyjnych. Istotne, aby był on także łatwy w aplikacji i szybkoschnący, co pozwala na znacznie szybszą realizację kolejnych zadań.